Скачать книгу - Dzieje Krolestwa Polskiego. T. 2



Полный вариант заголовка: «Dzieje Krolestwa Polskiego : Tom 2 : z rycinami / przez Jerzego Samuela Bandtkie».


Dzieje Krolestwa Polskiego. T. 1 Dzieje Krolestwa Polskiego. T. 1

Автор: Jerzi Samuel Bandtkie

Год издания: 

Полный вариант заголовка: «Dzieje Krolestwa Polskiego : Tom 1 : z rycinami / przez Jerzego Samuela Bandtkie».


Mali czarodzieje Mali czarodzieje

Автор: Grimm Jacob

Год издания: 

Czasem los usmiecha sie do nas w najmniej spodziewanym momencie. Ktos pomaga ubogiemu szewcowi – w nocy w jego warsztacie powstaja przepiekne buty, prawdziwe arcydziela sztuki rzemieslniczej. Kto je szyje i co z tego wyniknie?Przedstawiamy jedna z trzech krotkich przypowiesci o skrzatach, zebranych przez braci Grimm pod wspolnym tytulem Bajki o krasnoludkach.Kinder- und Hausmarchen, w Polsce nazywane najczesciej basniami braci Grimm, to legendy i podania ludowe, zebrane przez Jacoba i Wilhelma Grimmow, XIX-wiecznych jezykoznawcow. Zbior, nierzadko zawierajacy sceny okrutne, poczatkowo nie byl pisany z mysla o dzieciach i dopiero pozniej zostal dostosowany do potrzeb mlodszych czytelnikow, niektore przez samych braci Grimm, inne przez pozniejszych wydawcow i tlumaczy. Choc od ukazania sie pierwszego tomu minelo juz ponad 200 lat, basnie braci Grimm wciaz bawia, strasza i inspiruja kolejne pokolenia.


Dzieje Tristana i Izoldy Dzieje Tristana i Izoldy

Автор: nieznany Autor

Год издания: 

Tristan, siostrzeniec i wasal Marka, krola Kornwalii, odwaznie staje do walki z poteznym rycerzem, Morholtem. Mezczyzna wygrywa walke, ale jest smiertelnie ranny. Od rychlej smierci ratuje go piekna Zlotowlosa Izolda.Tristan wraca na dwor krola, ktory po pewnym czasie planuje ozenic sie z wlascicielka zlotego wlosa przyniesionego przez jaskolke. Wasal probuje ja odnalezc – przezywa kolejne przygody i okazuje mestwo w walce ze smokiem, a w zamian otrzymuje reke pieknej Izoldy. Na statku do Kornwalii oboje przez przypadek wypijaja zaczarowane wino, po ktorym zakochuja sie w sobie. W zyciu Tristana pojawiaja sie kolejne komplikacje – malzenstwo Marka z Izolda, opuszczenie Kornwalii i ukochanej, a takze kolejna piekna kobieta, noszaca to samo imie…Dzieje Tristana i Izoldy to jedna z najpopularniejszych historii milosnych w literaturze. Powstala na motywach legendy celtyckiej. Po raz pierwszy zostala spisana przez Josepha Bediera w 1900 roku. Stala sie inspiracja dla wielu utworow literackich, muzycznych i scenicznych.


Fraszka do Zosie (Sluchaj, gdy nie chcesz baczyc, co sie ze mna dzieje…) Fraszka do Zosie (Sluchaj, gdy nie chcesz baczyc, co sie ze mna dzieje…)

Автор: Mikolaj Sep Szarzynski

Год издания: 

Ciesz sie klasyka! Milego czytania!


Dzieje grzechu Dzieje grzechu

Автор: Stefan Zeromski

Год издания: 

Dzieki powiesci Dzieje grzechu Stefan Zeromski zasluzyl sobie (w pewnych kregach) na miano pisarza pornograficznego. Wstrzas wywolala szczerosc w szczegolowym ukazaniu losow dziewczyny, ktora pierwsza milosc – goraca i silna moca wlasciwej sobie najwiekszej wznioslosci – prowadzi z porzadnego, drobnomieszczanskiego, niezamoznego domu, przez upokorzenie, nedze i zbrodnie, na dno upadku. Przy tym, o zgrozo, w opowiesci tej wskazuje sie dobitnie na spoleczna i czysto ekonomiczna geneze tzw. „grzechu”.Kto zawinil? Kto byl pierwszym kamykiem w lawinie nieszczesc i krzywd? Kto mogl zatrzymac jej bieg? Moze szef, gdyby nie byl tepym formalista i zgodzil sie na urlop? Moze matka, gdyby nie przyjela konwencjonalnej roli strazniczki patriarchatu, ale potrafila zachowac sie po prostu jak czlowiek? Moze ksieza, bedacy trybikami w machinie koscielnej, ktora produkuje rozwody, gdy wlozyc do niej wielkie pieniedzy, a nie gdy decyzja o rozwodzie moglaby zapobiec wielkiemu nieszczesciu?Powiesc powstawala w latach 1906–1907, wydawana byla poczatkowo w odcinkach w „Nowej Gazecie”, w wersji ksiazkowej ukazala sie w 1908 roku. Stanowi wazne poklosie doby rewolucji 1905 roku (Zeromski byl zarliwym socjalista, choc niezwiazanym bezposrednio z zadna partia). Niejako przy okazji, towarzyszac Ewie w Warszawie i na prowincji, w europejskich wojazach, od Nicei i Monte Carlo, przez Korsyke, Genewe, Paryz i Wieden, narracja ukazuje niezwykle wyraziscie szeroka perspektywe spoleczna, rozne sposoby zdobywania i wydawania pieniedzy, wszelkie wreszcie odcienie podlosci, przemocy, zla, ale i iskry wznioslosci, poswiecenia dla innych, projekty reform. Dlatego mozna widziec w Ewie nie tylko jawnogrzesznice o zlotym sercu (nieco w typie bohaterek Dostojewskiego), ale tez ucielesnienie i konkretyzacje wszystkich tych problemow, z ktorymi zdaniem Zeromskiego zmierzyc sie musi polskie spoleczenstwo, a w przyszlosci odrodzone panstwo polskie.