Скачать книгу - Taheaeg 15: Ajavarav



Kogumikus on eesti autoritelt:Miikael Jekimovi verine lugu kosmosepiraatidest, «Tormiga saabub ka veritasu»,Mairi Lauriku kaugtuleviku teaduslik fantastika «Surf ajalainetel», VeikoBelialsi ja J. J. Metsavana uhes Strugatskite maailmas toimuv lugu «Neli kohtapeale koma», Mann Loperi aurupungilik alternatiivajalugu 1905. aastarevolutsioonist Eestis – «1905», Tamur Kusnetsi lobusas laadis esimesekontakti lugu «Ootamatu jahisaak», Armin Koomagi dustoopse tuleviku-Eestivirtuaalreaalsuse jutt «Punamutsike», Jaagup Mahkra stiilipuhas mooga jamaagia lugu «Umgolla mustad maagid».Taheaja numbri tolkeosa tutvustab ulmeklassikut C. L. Moore’i (1911–1987).Tema tegelast Loodekaare Smithi peetakse uheks Han Solo tegelaskujuinspireerijaks (lugu «Shambleau»). Joiry Jirel on mooga ja maagia kirjanduseilmselt esimene naissoost moogakeerutaja (lugu «Jirel ja maagia»). Lugu«Ajavarav» raagib valjaspool aega ja ruumi paiknevast olendist, kesarmastab koguda maailmast tema jaoks huvitavaid elusolendeid ja asju, paigutadesneid siis oma isiklikku muuseumi. Lisaks leiab numbrist veel Raul Sulbiulevaateartikli C. L. Moore’i elust ja loomingust.


Taheaeg 9. Joosta oma varju eest Taheaeg 9. Joosta oma varju eest

Автор: Triinu Meres

Год издания: 

Ulmealmanahhide sarja Taheaeg varskeim koide toob lugejateni kirjastuse Fantaasia ja Eesti Ulmeuhingu korraldatud ning kirjandusfestivali Prima Vista raames toiminud ulmejutuvoistluse viis parimat teksti. Nende seas on motisklev/seikluslikku zenfantasy’t, klassikalisest kaugele eemalduvat aurupunki, uleloomulikke ouduslugusid Eesti maa- ja linnamiljoos ning puhast teaduslikku fantastikat, tegevusareaaliga Londonist Vorumaani. Lisaks jutuvoistluse parimatele leiab nende kaante vahelt veel Jeff VanderMeeri aurupunkfantaasia “Hanoveri parandamine”, mis joudis mitmesse year’s best antoloogiasse. Artiklite rubriigist leiab Siim Veskimehe vastuloogi Veiko Belialsi eelmises Taheajas ja Taivo Risti Algernonis ilmunud poleemilistele artiklitele tema loomingu ja varasemate artiklite aadressil.


Taheaeg 11: Viirastuslik rugement Taheaeg 11: Viirastuslik rugement

Автор: Raul Sulbi

Год издания: 

Kogumik «Taheaeg» on joudnud uheteistkumnenda teoseni, mis on erakordselt mahukas (kaks korda nii paks kui tavaliselt) ja selles on esindatud Kultuurkapitali aastapreemia laureaat Rein Raud oma jutuga «Voimsalt voogab Olemise jogi», Eesti Ulmeuhingu ja kirjastuse Fantaasia korraldatud jutuvoistluse voitja Triinu Meres, voistlusel silma paistnud Ulle Latte, Tea Roosvald ja Marcus Kaas, Stalkeri voitnud kirjanikud Siim Veskimees, Veiko Belials ja Maniakkide Tanav.Kogumikus sisalduvad:* Triinu Merese postapokaluptiline militaarne marul (pea romaani mootu pikk luhiromaan) «Kuningate tagasitulek».* Maniakkide Tanava ja J. J. Metsavana poorane kuberpunk-kosmoseooper tulevikusojast ja vaenlase kosmosejaam-prugimaele vangijaamisest.* Siim Veskimehe progressorlusest raakiv massiivne madin, mis segab kokku paralleelmaailmad, lohed, mahajaanud feodaalmaailma ja kannab igati kohaselt pealkirja «Kerge on olla jumal».* uus zanri-fantasyjutt Rein Raualt, varsket luhiproosat Veiko Belialsilt, tuntud headuses ruraal-naturalistlik fantaasia Ulle Lattelt ja palju-palju muud.* Raul Sulbi ulevaade tanavu saja-aastaseks saavatest ulmekirjanduse tuvitekstidest (palju onne sunnipaevaks, professor Challenger, John Carter & Dejah Toris ning Tarzan, lord Greystoke!).


Taheaeg 12: Musta Roosi vennaskond Taheaeg 12: Musta Roosi vennaskond

Автор: Raul Sulbi

Год издания: 

Alguparast Eesti ulmet avaldava Taheaja almanahhisarja 12. koites on esindatud nii kodumaise ulme tuntud tegijate – Siim Veskimehe ja Maniakkide Tanava – uudislooming kui ka uute autorite – Manfred Kalmsteni ja Helena Alexandra Altroffi – esimesed suleproovid. Lisaks avaldame traagiliselt hukkunud kultusautori Lew R. Bergi (1968–2005) jarelejaanud paberite hulgast leitud luhiromaani.Temaatiliselt on uues Taheajas enim esindatud teadusliku fantastika kosmoseulme alaliiki kuuluvad teosed, kuid lisaks on nende kaante vahel ajarannuulmet, postapokaluptilisi maailmu ja veel palju muudki.Kogumiku lood:Lew R. Berg: «Musta Roosi vennaskond»Siim Veskimees: «Asteriuse kodutee»Maniakkide Tanav: «Au ei olegi vaja» («Saladusliku tsaari» jarg)Manfred Kalmsten: «Pogeneda Rottidelinnast»Helena Alexandra Altroff: «Defectis»Catherine Asaro: «Virmalised neljal haalel», tolkinud Iris-Barbara JeletskiRaul Sulbi lugu Jules Verne'ist, «150 aastat „Erakordseid reise“» Raamat on ilmunud Eesti Kultuurkapitali toetusel.


Taheaeg 13: Meister ja opipoiss Taheaeg 13: Meister ja opipoiss

Автор: Raul Sulbi (koostaja)

Год издания: 

Alguparast Eesti ulmet avaldava Taheaja almanahisarja 13. koites on esindatud kirjastuse Fantaasia ja Eesti Ulmeuhingu korraldatud jutuvoistluse paremik. Kogumikku kuuluvad voistlustood esindavad erinevaid ulmekirjanduse suundumusi, muuhulgas naeb ilmavalgust toenaoliselt esimene omamaine okoloogilise ulme valda kuuluv jutt (“Millest sa jareldad, et sinu karjamaal elab sipelgalovi”), on esindatud heal tasemel intellektuaalne alternatiivajalugu (“Vastuoksa”). On kuldajahongulist kosmilist eepikat (“See maailm on mulle!”), postapokaluptilist salapara (“Kuljeluust ja lihast”) ja eriparaseid fantaasiamaailmu (“Meister ja opipoiss”, “Aahe oma”). Kokkuvottes annab jutuvoistluse parimate toode kogumik hea pildi eesti varskeimast ulmest. Lisaks ilmub kogumikus zurii liikme Triinu Merese tagasivaade toimunud jutuvoistlusele.Kogumiku jutud:"Meister ja opipoiss", Mann Loper"Millest sa jareldad, et sinu karjamaal elab sipelgalovi", Heinrich Weinberg"Vastuoksa", Mehis Pihla"Aahe oma", Osvald Soobel"See maailm on mulle", Maniakkide Tanav"Kuljeluust ja lihast", Tea Roosvald"Joroski oo", Andrei Samoldin"Must palee", Helen Kait"Varjutaimed", Piret Jaaks"Kuu kattemaks", Helen Kait"Ma ka ujun", Juri Kallas


Taheaeg 14. Teise paikese lapsed Taheaeg 14. Teise paikese lapsed

Автор: Koostaja: Raul Sulbi

Год издания: 

Kogumiku tolkerubriigi avab tanapaeva ulme superstaari Orson Scott Cardi luhiromaan «Kingituste soda» (2007), mille tegevus toimub «Enderi mangu» ja «Enderi varjuga» samal ajal Lahingukoolis. Lugejal seisab ees taaskohtumine mitme tuttava tegelasega nagu Lahingukooli ulem kolonel Graff, Bean voi Ender Wiggin ise.Lisaks Cardi mahukale luhiromaanile leiab uuest Taheajast kumme jutuvoistluse paremikku kuuluvat lugu. Tuntud autoritest on mutoloogilis-religioosse fantaasialooga esindatud Meelis Friedenthal, lisaks veel peamiselt luuletajana tuntud Krafinna ja eelmisel jutuvoistlusel 2. auhinna voitnud Kadri Pettai. Ulejaanud juttude spekter ulatub kosmilistest madinalugudest militaarse fantasy ja keskaegse ouduseni.Raul Sulbi ulevaateartikkel tutvustab seekord nn. kadunud maailmade (lost world, lost race) teemat ulmekirjanduse ajaloos ja selle kirjandusliigi tuntumaid viljelejaid H. Rider Haggardit, Edgar Rice Burroughsit ja A. Merrittit. Artiklit ja alazanrit illustreerima on valitud kaesoleva Taheaja numbrisse oudusklassik Henry S. Whiteheadi jutustus «Paani rahvas».