|
See raamat keskendub viie eesti ohvitseri sojamalestustele, kes lopetasid Tallinna sojakooli vahetult enne Eesti demokraatliku valitsuse likvideerimist venelaste poolt 1940. aastal ja sellele jargnenud nukuvalitsuse paikapanekut. Eesti sojavaelased sunniti uhinema Noukogude armeega. Selles raamatus kirjapandud lood leidsid aset ulimalt keerulisel ning segasel ajal. Nende ohvitseride poolt pariselus labielatu ja kogetu tundub uskumatum kui paljudes valjamoeldud sundmustel pohinevates ilukirjandusteostes kujutatu. Nad ise uskusid, et neid juhtis saatus. Ja saatus oli see, mis lasi neil ellu jaada ning lopuks vabadusse paaseda. Получить ссылку |
Salamise sodurid
Автор: Javier Cercas
Год издания:
Kes on kangelane? Kas tode on olemas? Mida motleb mees, keskingib vaenlasele elu? Kas saab olla hea kirjanik, olles toeline tobras?Millal surnud pariselt surevad? Kes paastab tsivilisatsiooni? „Aga teate mis? Rahus ei ole kangelasi… Kangelased on kangelased ainultsiis, kui nad surevad voi kui nad ara tapetakse. Ja toelised kangelasedsunnivad sojas ja surevad sojas. Elusaid kangelasi pole olemas, noormees.Koik on surnud. Surnud, surnud, surnud.”Javier Cercas (1962), uks Hispaania nuudisaegse proosakirjanduse suurimeistreid, elab Kataloonias ning on Girona ulikooli hispaania kirjanduseoppejoud ja paevalehe El Pais kolumnist. Oma romaanides tugineb Cercasdokumentaalsetele faktidele lahiajaloost ning vastuolulistele jaintrigeerivatele toesti elanud isiksustele.„Salamise sodurid” (2001) on Cercase labimurderomaan, mis on koha leidnudviimaste kumnendite Hispaania mojuvaimate teoste seas. Romaani teljeks onriigi viimaks vennatapuni viinud ideoloogia uhe looja, luuletaja RafaelSanchez Mazase lugu, eelkoige dramaatiline episood kodusoja lopupaevilt,kui tal ime labi onnestus mahalaskmiselt pogeneda ja hiljem tanu vaenlaseleeri kuuluvate lihtsate sodurpoiste inimlikule abile ellu jaada.
Eesti infouhiskonna aastaraamat 2011/2012
Автор: Karin Kastehein
Год издания:
Eesti e-riigi jaoks olid 2011. ja 2012. aasta juubelihongulised. 17.detsembril 2011 sai 10-aastaseks uks meie e-riigi ja turvalise andmevahetuse alustalasid – X-tee, ning 2012. aasta jaanuaris moodus 10 aastat esimese ID-kaardi valjaandmisest. Hea meel on todeda, et need 1990.aastate lopus tehtud otsused on ennast oigustanud ning kaesoleva aasta 3.detsembril anti juba 100 miljones digiallkiri. Lisaks juubeliteemadele keskendub seekordne Eesti infouhiskonna aastaraamat ka kahe viimase aasta olulisematele valdkondadele nagu avatud andmed, roheline IT, kuberturvalisus ja ulikiire interneti arendamine. 1996. aastast jarjepidevalt Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi riigi infosusteemide osakonna (RISO) poolt ullitavate Eesti infouhiskonna arendamist kajastavate aastaraamatute eesmark on tosta nii kodumaise kui valisriikide avalikkuse teadlikkust Eesti infouhiskonna alastest arengutest. Traditsiooniliselt kasitleb aastaraamat eelkoige avaliku sektori poolseid algatusi ja projekte infouhiskonna arendamisel, ent uha suurem osakaal valjaande mahust kuulub ka muudele – nii erasektori kui kolmanda sektori – initsiatiividele ja tegemistele, muutes nii raamatu ulevaatlikuks tagasivaateks eelnevale aastale infouhiskonna valdkonnas. Varasemad aastaraamatud on leitavad RISO kodulehelt http://www.riso.ee/et/publikatsioonid/aastaraamatud (eestikeelsed) ja http://www.riso.ee/en/publications/natpublications (ingliskeelsed).
Eesti ajaloo raudvara
Автор: Mai Kahru
Год издания:
„Eesti ajaloo raudvara” annab ulevaate Eesti ajaloo koige olulisematest sundmustest ja liikumistest ning valjapaistvatestisikutest. Opilasel on voimalik sellega tutvuda luhikese aja ja suhteliselt kerge vaevaga.Oppematerjal aitab aru saada uhiskonnas toimuvatest nahtustest ja protsessidest ning nendevahelistestseostest ja vastastikusest mojust; moista kultuurilise mitmekesisuse ja demokraatia tahtsust ningjatkusuutliku arengu vajalikkust; oppida hindama uldinimlikke vaartusi.
Eesti avastamine (Tekstikogumik varaste ungari-eesti kontaktide ajaloo juurde)
Автор: Urmas Bereczki
Год издания:
"Eesti avastamine" koondab aastatel 1881-1920 Ungaris Eesti ja eestlaste kohtakirjutatud artikleid. Suurem osa neist on ilmunud etnograafi ja tolkija AladarBani sulest, kes kais Eesti saartel ja Setumaal etnograafilisel kogumisretkel1911. aasta suvel. Kogumik on Ungari-Eesti kultuurisuhete uhe tahtsa peatukiesmatutvustamine eesti publikule.
Чтобы скачать книгу, отключите блокировку рекламы. Спасибо!