Скачать книгу - Milosc na odleglosc. Formy zycia w epoce globalnej





Zycia slawnych polakow. T. 1 Zycia slawnych polakow. T. 1

Автор: Michala Mniszcha

Год издания: 

Полный вариант заголовка: «Zycia slawnych polakow. T. 1. Kazimierz wielki / przez Michala Wandalina Mniszcha ; Marszalka W. Koronnego».


Zycia slawnych polakow. T. 2 Zycia slawnych polakow. T. 2

Автор: Michala Mniszcha

Год издания: 

Полный вариант заголовка: «Zycia slawnych polakow. T. 2. Zycie Jana Zamoyskiego, Kanclerza y Hetmana Wielkiego Koronnego».


Zycia slawnych polakow. T. 3 Zycia slawnych polakow. T. 3

Автор: Michala Mniszcha

Год издания: 

Полный вариант заголовка: «Zycia slawnych polakow. Tom 3».


O milosci O milosci

Автор: Jan Kochanowski

Год издания: 

O milosci to obszerne studium autorstwa Stendhala dotyczace milosci.Autor wyroznia rozne rodzaje milosci, poczawszy od takiej z potrzeby serca, przez blaha oraz rzadzona namietnosciami, po milosc z proznosci. Wypowiada sie na temat przezywania milosnych uniesien przez obie plcie, analizuje rozne przezycia, a takze udziela porad – jednym z uzupelnien do powiesci jest Katechizm uwodziciela, opublikowany na podstawie wczesnego szkicu Stendhala, odnalezionego w 1909 roku.Marie-Henri Beyle, piszacy pod pseudonimem Stendhal, to jeden z najslynniejszych francuskich pisarzy poczatku XIX wieku. Byl prekursorem realizmu w literaturze – uwazal, ze zostanie zrozumiany dopiero przez przyszle pokolenia. Sformulowal koncepcje powiesci-zwierciadla.


Prawidla zycia Prawidla zycia

Автор: Janusz Korczak

Год издания: 

Oryginalnosc ksiazki Korczaka polega na tym, ze jest to naukowa ksiazka dla dzieci, dotyczaca otaczajacego ich swiata: domu, ulicy, szkoly.Chociaz wiec dotyczy realiow pierwszej polowy XX wieku i niektore zjawiska naleza do mniej powszechnych (np. obecnosc sluzacych w domu), nadal jednak cenne, prawdziwe i pouczajace pozostaja obserwacje psychologiczne Starego Doktora. Naleza do nich chocby uwagi na temat naturalnosci wystepowania konfliktow czy roli klotni w zywiolowych zabawach dzieciecych jako przerw dajacych odetchnac. Dla doroslych zas jest to niezmienny wzor – jak traktowac dziecko powaznie, szanujac jego ludzka godnosc, ktorej nie niweluje niedoroslosc jednostki.