Imbir. Lecznicze zastosowanie od A do Z
Автор: Ellen Heidbohmer
Год издания:
Imbir jest jedna z najstarszych przypraw oraz roslin leczniczych swiata. Uzywany jest rowniez jako afrodyzjak. Dzieki jego dzialaniu mozna nie tylko zapobiegac chorobom, lecz takze wspomagac skutecznosc procesow leczniczych. W ksiazce znajdziesz wszystkie schorzenia, ktore eliminuje oraz wiele przepisow jak z jego pomoca zadbac o skore i wlosy. Jest skutecznym srodkiem lagodzacym bol gardla, a takze objawy przeziebienia. Ulatwia nie tylko trawienie i przyswajanie pokarmow, ale rowniez dziala wzmacniajaco przy obnizonej odpornosci, braku motywacji, wypaleniu zawodowym, zmeczeniu, problemach z zasypianiem czy chorobach przewleklych. Pomocny tez m.in. przy: biegunce, chorobie lokomocyjnej, bolach menstruacyjnych i alergiach. Poznaj wszystkie wlasciwosci imbiru.
Zaglada Zydow. Studia i Materialy nr 10 R. 2014 t. I-II
Автор: Группа авторов
Год издания:
Do rak czytelnikow oddajemy, 10. juz numer rocznika naukowego “Zaglada Zydow. Studia i Materialy” wydawanego od 2005 roku przez Centrum Badan nad Zaglada Zydow IFiS PAN. Te 10. lat sklania do syntez, bilansow i podsumowan. W numerze staramy sie szukac odpowiedzi na pytania, ktore rodzi refleksja nad ostatnimi 10. laty badan dot. zaglady Zydow w Polsce – o literaturze i historiografii Zaglady ostatniej dekady pisza Justyna Kowalska-Leder i Bartlomiej Krupa; o obchodach kolejnych rocznic powstania w getcie warszawskim – Piotr Forecki.
10. numer rocznika, procz podejmowania refleksji wywolanych okragla rocznica rozpoczecia edycji pisma, poswiecony jest w duzej mierze Warszawie. Jan Grabowski w swoim studium odkrywa ciekaw i nieznane fakt o warszawskim kripo rozpracowujacym ukrywajacych sie Zydow; Dariusz Libionka pisze o reakcjach „polskiego Londynu” na powstanie w getcie, Nawojka Cieslinska-Lobkowicz o dzialajacym pomiedzy gettem a strona aryjska swoistym "antykwariacie" zas Elzbieta Janicka o symbolicznej topografii terenu dawnego getta. Przypominamy takze sylwetki zwiazanych z Warszawa, a zmarlych niedawno prof. Israela Gutmana (piora Havi Dreyfuss) oraz dr Ruty Sakowskiej (piora Tadeusza Epszteina) oraz Hersza Wassera Katarzyna Person) i Jozefa Kermisza (David Silberklang). W numerze zegnamy takze naszego zmarlego nagle kolege Roberta Kuwalka.
W czesci „warsztatowej” pojawia sie artykuly o zabojstwie Zydow w Strzegomiu (Anna Bikont), komunikacji telefonicznej w getcie warszawskim (Justyna Gregorowicz) oraz o warszawskich Ksiegach Pamieci (Adam Kopciowski).
Sekcja „Materialy” przynosi dokumenty zwiazane z dzialaniami policji warszawskiej – niemieckiej i „granatowej” (Jan Grabowski, Dariusz Libionka), procesem o zamordowanie zydowskiej rodziny (Barbara Engelking), oraz listy Niemcow pisane w czasie wojny do bliskich (Marcin Zaremba). W dziale „Omowien” proponujemy czytelnikowi przeglady pismiennictwa dotyczacego Zaglady na Ukrainie, w Niemczech i Czechach.
W numerze dzialy:
Studia Z warsztatow badawczych Bilanse i Konteksty Materialy Wywiady Male formy Omowienia, recenzje, przeglady Wydarzenia Curiosa
a w nich m.in.:
Piotr Forecki o fenomenie „kwietniowego gadania” Andrea Low o pismiennictwie na temat getta lodzkiego Bartlomiej Krupa o najnowszych tendencjach w polskiej historiografii Zaglady Justyna Kowalska-Leder o literaturze polskiej wobec Zaglady Jan Grabowski o Polskiej Policji Kryminalnej tropiacej Ringelbluma Dariusz Libionka o powstaniu w getcie z perspektywy londynskiej inspiracj Anna Bikont o mordach na Zydach w Strzegomiu Justyna Gregorowicz o lacznosci telefonicznej w getcie warszawskim Ewa Wiatr o udziale policji granatowej w wysiedlaniu Zydow w powiecie radomszczanskim Michal Glowinski o oczach donosiciela Jan Tomasz Gross o sprawcach, ofiarach i innych