Paradoks wyboru
Автор: Barry Schwartz
Год издания: 0000
Kiedy ludzie nie maja wyboru, zycie jest wrecz nie do zniesienia. Poniewaz ilosc dostepnych wyborow wzrasta – tak, jak w naszej kulturze konsumpcjonizmu – autonomia, kontrola oraz wyzwolenie wniesione przez te roznorodnosc sa potezne i pozytywne. Ale, poniewaz ilosc wyborow ciagle rosnie, zaczynaja pojawiac sie negatywne aspekty posiadania wielosci wyborow. Kiedy ilosc mozliwosci dalej wzrasta, te negatywy eskaluja, az w koncu jestesmy nim przeciazeni. W tym miejscu, wybor wcale juz nie uwalnia, ale oslabia. Mozna nawet rzec, ze tyranizuje.
(Fragment ksiazki)
Kazdy z nas, kazdego dnia konfrontuje sie z trudna do oszacowania liczba mniej lub bardziej istotnych dylematow. Stojac na rozdrozu, analizujemy alternatywy i wczesniej czy pozniej decydujemy sie na wybor jednej opcji, odrzucajac pozostale. Czy jest to wybor najlepszy z mozliwych? Czy wzielismy pod uwage dostateczna liczbe alternatyw? Czy czegos nie przeoczylismy? Te i inne pytania draza umysl przecietnego decydenta nie tylko przed dokonaniem wyboru, ale takze po podjetej decyzji. Nierzadko towarzyszy temu obnizenie nastroju, uczucie rozczarowania i zalu. Czasem wewnetrzne glosy wyrazajace watpliwosci nie milkna nawet po wielu latach. Dlaczego tak jest i jak mozemy sobie z tym poradzic? Wlasnie na tych kwestiach skupil sie w Barry Schwartz w swojej ksiazce "Paradoks wyboru". Autor w przystepny sposob wprowadza Czytelnika w meandry psychologicznych mechanizmow podejmowania decyzji, dowodzac, ze glownym zrodlem trosk i napiec jest nadmiar mozliwosci wyboru. Z zelazna konsekwencja wykazuje, ze aby zwiekszyc osobista satysfakcje zwiazana z procesem decyzyjnym, nalezy ograniczac zbior rozwazanych opcji. Ksiazka jest godna polecenia zarowno osobom pasjonujacym sie psychologia, jak i specjalistom z dziedzin pokrewnych, a wiec ekonomistom, socjologom czy badaczom rynku.
(Z recenzji dr Pawla Fortuny)
Ahviparadoks. Teadvuse suunamine
Автор: Prof. Steve Peters
Год издания:
Ahviparadoks on uskumatult voimsalt toimiv teadvuse suunamise mudel, mille abil voite saada onnelikuks isikuks, kes tunneb end kindlalt ja on tervem ja onnelikum. Professor Steve Peters selgitab meie teadvuses asetleidvat voitlust ja naitab, kuidas seda teadmist saab rakendada elus nii, et oskate ara tunda, kuidas teie teadvus toimib, moista ja ohjata oma emotsioone ja motteid, ohjata iseennast ja saada isikuks, kes te olla soovite.