Sniadanie u Tiffany'ego
Автор: Truman Capote
Год издания:
ZBIOR CZTERECH MINIPOWIESCI, W KTORYCH MILOSC KROLUJE W SWOICH NAJBARDZIEJ ROZNORODNYCH FORMACH
Tytulowe – legendarne! – SNIADANIE U TIFFANY'EGO stalo sie inspiracja do niezapomnianego filmu z Audrey Hepburn w roli glownej.
Holly Golightly to odwazna, lamiaca reguly mloda kobieta, pracujaca jako dama do towarzystwa. Kontakty z mafijnym polswiatkiem nie chronia jej jednak przed zakochaniem sie w brazylijskim dyplomacie. Czy wieczna podrozniczka, jak sama siebie nazywa, bedzie miala szanse zatrzymac sie gdzies na dluzej i odnalezc szczescie i milosc?
W zbiorze znalazly sie rowniez opowiadania: DOM Z KWIATOW, DIAMENTOWA GITARA oraz BOZONARODZENIOWE WSPOMNIENIE.
Podroze z Albertem Einsteinem
Автор: Etienne Klein
Год издания:
Zycie jest jak jazda na rowerze. Zeby utrzymac rownowage musisz sie poruszac naprzod . – Albert Einstein Etienne Klein, francuski fizyk i filozof nauki, wyruszyl w podroz po Europie sladami Alberta Einsteina, zatrzymujac sie w czasach i miejscach, ktore staly sie punktami zwrotnymi w losach genialnego uczonego: Aarau, gdzie szesnastoletni Einstein dumal nad tym, co by bylo, gdyby dosiadl okrakiem promienia swiatla; Zurych, gdzie w 1901 r. uzyskal dyplom inzyniera i zaczal pasjonowac sie fizyka doswiadczalna; Berno, gdzie pracujac w Federalnym Urzedzie ds. Wlasnosci Intelektualnej opublikowal piec artykulow, w tym jeden na temat szczegolnej teorii wzglednosci, ktory zrewolucjonizowal pojmowanie stosunkow miedzy czasem a przestrzenia; Praga, gdzie w 1912 r. w jego umysle pojawila sie idea, ze grawitacja zakrzywia tor swiatla, bedaca zalazkiem ogolnej teorii wzglednosci. A potem Bruksela, Antwerpia i wreszcie Coq-sur-Mer, gdzie w 1933 r. spedzil kilka miesiecy przed wyjazdem do Stanow Zjednoczonych. Wyjazdem na zawsze. W tej drodze od wygnania do wygnania, jaka naznaczyla zycie Alberta Einsteina, portem, w ktorym zacumowal na stale, byla fizyka. Od dziecinstwa pozostal tez wierny sztuce zadawania pytan. Byl tajemnica, do ktorej Etienne Klein podchodzi z tkliwoscia i podziwem. Einstein nade wszystko kochal myslenie, z powodu rozkoszy i radosci, jaka mu dawalo. Byl z tych, co wykrywaja i doceniaja erotyzm problemow: tworzenie pojec, wyostrzanie stylu, dziurawienie wlasnej mysli, podporzadkowywanie otaczajacej natury wlasnym marzeniom, oto na czym w pierwszym rzedzie polega praca. To rowniez swieto – nie takie z zapalaniem lampionow, ale swieto porywczosci, czasem powstanczych buntow mysli. Etienne Klein