Okudzawa. Zycie, piosenki, legenda
Автор: Дмитрий Быков
Год издания: 0000
Woyciech Zdarzynski, zycie i przypadki swoje opisuiacy
Автор: Krajewski Michal Dymitr
Год издания:
Sielska utopia i opowiesc o wizycie Ziemian na Ksiezycu zarazem.Powiesc Michala Dymitra Krajewskiego stanowi realizacje postulatowoswieceniowych.W satyrycznym swietle przedstawia przestarzalaedukacje podporzadkowana scholastycznym sporom, nieprzygotowujacamlodych ludzi do realnego zycia oraz niewyrabiajaca w nichprzywiazania do wlasnego kraju. Czytelnik znajdzie tu rowniez krytykeopartej na okrucienstwie, ekspansywnej, kolonialnej cywilizacji orazprojekt likwidacji miast na rzecz rozwijania cnot plynacych zzakorzenienia w rolniczym trybie zycia.
Zycie dworskie
Автор: Ignacy Krasicki
Год издания:
Ciesz sie klasyka! Milego czytania!
Legenda zeglarska
Автор: Генрик Сенкевич
Год издания:
Statek „Purpura” owiany byl legenda. Potezny, solidny, wytrzymaly nigdy nie przysparzal zalodze zadnego klopotu.Wkrotce lata jego swietnosci minely i zaczal sie psuc. Niestety zaloga, przyzwyczajona do tego, ze na statku nie trzeba nic naprawiac ani walczyc z zywiolem, nie potrafila poradzic sobie, gdy nadeszla chwila katastrofy. Podjela wrecz emocjonalne, bezsensowne dzialania. Wkrotce glosy, ostrzegajace wczesniej o zagrozeniu, pouczyly pozostalych przy zyciu czlonkow zalogi, ze trzeba podjac sie wspolnej pracy, by okret znow poplynal.Basn Legenda zeglarska zostala opublikowana w 1900 roku przez redakcje „Tygodnika Illustrowanego”. Opisane losy zalogi i okretu mozna odczytac jako komentarz do dziejow Polski – zwlaszcza krytyke nieudanych powstan, niezrozumienie dla koniecznosci przemyslanego dzialania zamiast romantycznych zrywow.
Z pamietnika poznanskiego nauczyciela
Автор: Генрик Сенкевич
Год издания:
Z pamietnika poznanskiego nauczyciela to nowela autorstwa Henryka Sienkiewicza, wydana po raz pierwszy w 1880 roku. To opowiesc poznanskiego nauczyciela o jednym z uczniow, dla ktorego byl prywatnym korepetytorem, Michasiu.Michas byl chlopcem przecietnie zdolnym, ale bardzo wytrwalym i sumiennym. W obawie przed zmartwieniem ukochanej, chorej matki, Michal uczyl sie dniami i nocami, brakowalo mu jednak przede wszystkim umiejetnosci „wyjezyczenia sie” w surowym srodowisku szkolnym. Historia Michasia to pretekst do krytyki metod nauczania w szkolach zaboru pruskiego – ogromu materialu zadawanego na pamiec, szykan z powodu slabszej znajomosci wykladowego jezyka niemieckiego, surowej dyscypliny. Nauczyciel reprezentuje stanowisko pozytywistycznego idealisty, jego postawa promuje inne metody dydaktyczne, pelne zrozumienia oraz przekazywanie przydatnej wiedzy.