Grzechy dziecinstwa
Автор: Болеслав Прус
Год издания:
Swiat widziany oczami nastoletniego chlopca, Kazia Lesniewskiego. Dziecinstwo bez idealizacji, ze wszystkimi jego radosciami i smutkami. Szkola i wakacje, pierwsze przyjaznie, pierwsza naiwna milosc, pierwsze trudne, niekoniecznie wlasciwe decyzje i ich nieprzewidziane, bolesne skutki.Grzechy dziecinstwa przeniosl na ekran Krzysztof Nowak w 1980. Film zdobyl glowna nagrode na Miedzynarodowym Festiwalu Filmow dla Dzieci i Mlodziezy w Tomar i nagrode jury i publicznosci na festiwalu w Gijon.Boleslaw Prus (wlasciwie Aleksander Glowacki) byl swietnym obserwatorem, co znalazlo odzwierciedlenie w jego tworczosci – nikt tak jak on nie opisywal nastrojow i mechanizmow spolecznych. Wspolpracowal z wieloma gazetami, m.in. „Niwa” i „Tygodnikiem Ilustrowanym”, a ukazujace sie w „Kurierze Warszawskim”, opisujace zycie miasta, „Kroniki” cieszyly sie duza popularnoscia. Bral udzial w licznych inicjatywach spolecznych i oswiatowych.
Opieka logopedyczna nad mowa dziecka
Автор: Malgorzata Kitlinska-Krol
Год издания:
Mowa jest aktem spolecznym szczegolnie istotnym w dzisiejszym spoleczenstwie informacyjnym/spoleczenstwie wiedzy. Uznawana jest za najwspanialsze i najmocniejsze narzedzie ludzkiego porozumiewania sie, a takze poznawania. Od najmlodszych lat przekonujemy sie, ze nasze powodzenie w roznych sytuacjach spolecznych niejednokrotnie warunkowane jest posiadanymi kompetencjami jezykowymi.
Niniejsza praca stanowi probe przedstawienia zagadnien dotyczacych opieki logopedycznej nad procesami komunikacji jezykowej dzieci. Problem ten jest prezentowany w swietle opinii uczestnikow tego systemu oraz postulowanych przez nich kierunkow modernizacji tej opieki. Egzemplifikacje prawno-praktycznego dzialania polskiego systemu opieki stanowia analizy indywidualnych przypadkow dzieci z deficytami komunikacyjnymi.
Ustalenia badawcze wskazuja na teoretyczno-praktyczne, a zarazem optymalne rozwiazania organizacyjne dotyczace zakresu zadan i kompetencji ogniw systemu opieki logopedycznej. Z tego wzgledu opracowanie adresowane jest do studentow pedagogiki, nauczycieli, logopedow, rodzicow oraz osob z szeroko pojetego srodowisko spoleczno-wychowawczego powolanych do udzialu w procesie opieki nad mowa dziecka. Wzrost swiadomosci problemu powinien u wskazanych „ogniw systemu logopedycznego” wyzwalac ukierunkowana aktywnosc, a tym samym przyczyniac sie do podwyzszania efektywnosci podejmowanych dzialan.