Скачать книгу - Pimedusest valja



See on lugu noukogudeaegsest suhtumisest puuetega lastesse ning lastekodulapse elluastumisest aastatuhandevahetuse Eestis. Janek Muru, praegu ajakirja Vaimupuu peatoimetaja, on mitmeid kordi astunud ules ajakirjanduses, temast on tehtud dokumentaalfilm ja telesaade. „Pimedusest valja“ on esimene pohjalikum sissevaade tema lapsepolve ja noorusaega.
Janek sundis 1978. aastal liikumispuudega. Ema loobus temast kohe parast sunnitust ning Janek elas esimesed eluaastad Tallinna Lastekodus. Kuueaastaselt suunati ta Imastu lastekodusse. See oli koht, kuhu puuetega lapsed sona otseses mottes surema saadeti – noukogude inimesed pidid olema ju terved, tublid ja voimekad. Kumme aastat unerohtu, hullusarki ja sanitaride terrorit ei suutnud Janekit murda. Ta on esimene, kes Imastu „lamajate“ ruhmast omal kael, heade inimeste abil ja tanu onnelikele juhustele valja paases ning iseseisvalt elama hakkas. Iseseisev elu pole aga meelakkumine. Kuidas hakkama saada? Keda usaldada? Kuidas „halbu“ sopru ara tunda? – Janeki lugu pakub motlemisainet igauhele.
Hoolimata karmidest teemadest on see optimistlik ja ilusa lopuga lugu sellest, et oma unistusi jargides ei tohi kunagi alla anda. Alati peab edasi minema ja endasse uskuma, valja murdma pimedusest nii enda umber kui enda sees.
Janek Muru loo on kirja pannud Kerttu Rakke. Fotod on parit erakogudest ja Eesti Rahvusringhaalingu arhiivist. Kaanefoto autor on Kaupo Kikkas. Kerttu Rakke on Eesti kirjanik, kes muuhulgas avaldanud ule 10 raamatu. Viimane neist, „Seitse aastat seebiselt“, ilmus viis aastat tagasi.


Valik 1: Valjavalitu Valik 1: Valjavalitu

Автор: Kiera Cass

Год издания: 

Kolmekumne viie tudruku jaoks on Valik erakordne voimalus – ainus valjapaas neile sundides ette kirjutatud saatusest. Moelda vaid! Kanda printsessikleite ja kiiskavaid kalliskive. Elada palees ja voidelda vorratu prints Maxoni sudame parast. Aga America Singeri jaoks on see oudusunenagu. Esiteks tahendab see lahkumist tema suurest armastusest Aspenist – mehest, kes kuulub temast aste madalamasse kasti. Ja teiseks kodu maha jatmist, et konkureerida krooni nimel, mida ta sugugi ei ihalda. Raakimata elamisest palees, mida igast suunast rundavad massajad.Aga siis kohtub America prints Maxoniga. Vaikselt hakkab ta moistma, et tulevik, millest ta kunagi isegi unistada ei tahtnud, voib olla vorratum kui koik muu, mida ta seni elus nii tahtsaks ja kindlaks oli pidanud.„Valjavalitu“ on esimene raamat Kiera Cassi ulimenukast raamatusarjast, mida on avaldatud rohkem kui kahekumnes riigis ule maailma ning on New York Timesi bestseller.


Saja-aastane, kes huppas aknast valja ja kadus Saja-aastane, kes huppas aknast valja ja kadus

Автор: Jonas Jonasson

Год издания: 

Parast pikka ja erakordselt sundmusterikast elu jouab Allan Karlsson vanadekodusse ja uhel paeval on paratamatult kaes kolme numbriga tahistatav sunnipaev. Kohal on valla volikogu esimees ja kohaliku ajalehe esindaja. Allanile on aga ees terendav nii vastumeelne, et ta ronib toaaknast valja ja pogeneb oma sunnipaevapeolt. Kiiruga haarab ta bussijaamast kaasa kohvri, mida tal paluti hetkeks valvata, ning peagi on tal kannul nii kurikaeltest kohvriomanikud kui ka politsei. Romaan jutustab Allani kuu aega kestnud tagaajamisest labi Rootsi. Kuid see on ka reis labi 20. sajandi ajaloo ja piiritult muretu Allani eluloo. Kuidas sattus Allan tulevase president Trumaniga ohtust sooma? Ja soitis Churchilliga lennukis ning esimees Mao noore naisega joelaeval? Ehkki Allanil puudub igasugune huvi poliitika ja religiooni vastu, kujunevad asjaolud siiski sellisteks, et ta mojutab ainuuksi oma olemasoluga enamikku 20. sajandi olulisemaid sundmusi. Jonas Jonasson (s 1961) on ajakirjanik, kelle esikromaan „Saja-aastane …“ oli 2010. aasta enimmuudud raamat Rootsis. Raamatut tolgitakse juba 25 keelde ning selle pohjal valminud film jouab ekraanile 2013. aasta lopus.


Kolm laipa lumisel valjal Kolm laipa lumisel valjal

Автор: Jakob Mandmets

Год издания: 



Kasevalja Kasevalja

Автор: Erik Tohvri

Год издания: 

Kes luges romaani «Kollaste lehtede aegu», on Kasevalja ja Otsa talu elanikega juba tuttav. Uues romaanis naeme, kuidas nad napivad lahti vanu keerdsolmi ja pistavad rinda uute probleemidega. Nende korval otsivad oma kohta noored ning polvkondadevaheline uksteisemoistmine ei tule kergelt. Realistlikus elupildis annavad tooni soojus ja muhedus ning traditsiooniliste eluvaartuste hindamine. Romaani esimene osa – «Kollaste lehtede aegu» – oli 2000.a. romaanivoistluse 10 parima too hulgas.


Motlesin su valja Motlesin su valja

Автор: Francesca Zappia

Год издания: 

„Mangime „Kahtkummet kusimust”." „Okei. Aga seekord esitan kusimusi mina.” „Olgu.” „Kui ma enne viiendat kusimust ara arvan, olen tosiselt pettunud.” Ta naeratas ja utles: „Ara tule solvama.” „Kas sa oled elus?” „Jah.” „Kas sa elad siin?” „Jah.” „Kas ma tunnen sind?” „Jah.” „Kas ma motlesin su valja?” Alex oli harjunud hullusega. Ta ei olnud valmis normaalsuseks. Tuleb valja, et reaalsus on tihtipeale teistsugune, kui paistab – monikord tahetakse ka pariselt kurja. „Motlesin su valja” on lugu Alexist, abituriendist, kes ei oska vahet teha paris elul ja luuludel. Alexi iga paev on voitlus selle nimel, kuidas eristada tegelikkust ja valjamoeldut. Sojas skisofreenia vastu on Alexi relvadeks vankumatu otsusekindlus, fotokas, ennustuskuul ja tema ainus liitlane (omaenda vaike ode) ning eesmargiks pusida taie moistuse juures piisavalt kaua, et saada sisse ulikooli. Ta on oma valjavaadetes vordlemisi optimistlik, aga siis algab kool ja ta kohtab Milesi. Kas ta ei kujutanudki Milesi ette? Enne kui Alex seda taibatagi jouab, on ta endale leidnud sobrad, kaib pidudel, armub ja kogeb koiki tavalisi teismeeaga kaasnevaid katsumusi. Aga Alex on harjunud olema hull. Ta ei ole valmis olema normaalne. Francesca Zappia naljakas, motlemapanev ja liigutav esikteos, mille jutustaja on taiesti ebausaldusvaarne, paneb lugejad aplalt lehti keerama ning pead murdma, mis on paris ja mis valjamoeldis. Oma debuutromaanis jatab Zappia lugejad labinisti ebausaldusvaarse jutustaja meelevalda, aga tanu Zappia detailitruudusele on teos tais ehedaid tegelaskujusid. – Booklist Alex on humoorikas, liigutav ja otsusekindel tegelane ning tema lugu on mitmetahuline ja ponev. E. Lockharti „Me olime valetajad” ja Matthew Quicki „Onneteraapia” austajad hindavad seda nuansirikast pilguheitu puudesse elada normaalset elu ja tulla toime vaimuhaigusega. – Voice of Youth Advocates (VOYA) Kui armastus ei voidagi koike, siis aitab see kindlasti paremini taluda lahinguid. Nauditav ja omanaoline raamat. – Bulletin of the Center for Children’s Books Lugejat koidab Alexi sardooniline haal ja kiire dialoog. – Publishers Weekly