Скачать книгу - Tanavalapsed. Uus algus



„Kui tahad suua, mine tanavale kerjama nagu teised,” jatkas vanaema. Mattias kuulas ta ara ja tahtis ema tuppa hiilida, kuid vanaema ei jatnud: „Kas sa ei oska ise minna voi? Ma aitan sind!” Ta vottis vaikese Mattiase kraest kinni ja poissi ukse poole tirides lisas: „Tanav on sealpool, mine!” Ning vanaema viskas poisi tanavale. Mattias ei saanud arugi, kui ta juba valjas oli. Uks murtsatas tema selja taga kova prommuga kinni.Igapaevaelus me tihti ei markagi tanaval hulkuvaid lapsi. Selle raamatu autor on kasvatanud oma peres mitut endist tanavalast. Jutustus „Tanavalapsed” on kirja pandud nende raagitu pohjal. See, mida nad on pidanud labi elama, et endale elatist teenida, et kohutait suua saada, on ebainimlik ja sokeeriv. Need lapsed on kokku puutunud kogu selle rampsu ja halastamatusega, mis tanavaeluga kaasas kaib. Nad elasid tanaval, vahel ka oma kodus ja turvakodudes juba kolm aastat. Vaiksem oli nelja- ja suurem viieaastane, kui algas nende seiklusrikas ja karm elu… „Uus algus” jutustab linnatanaval kasvanud vendade kohanemisest uue eluga kasuperes ning vaikeses kulakogukonnas. Kooliminekueas poisid avastavad, et selles maailmas kehtivad hoopis teistsugused reeglid kui julmas tanavaelus. Kuigi uus elu toob endaga kaasa ootamatuid muresid, on rohkem siiski roomu sellest, et troostitu minevik jaab uha kaugemale seljataha.


Iga teekond saab alguse sudamest Iga teekond saab alguse sudamest

Автор: Kristel Kaaber

Год издания: 

Raamat Itaalia kultuuriloost ning tuntud ja vahem tuntud kultuuri- ja poliitikategelastest uritab hajutada stereotuupset nagemust sellest maast ja tema elanikest ning aidata avastada Itaalia sugavamat, tihti turistipilgule markamatuks jaavat olemust. 29 aastat Itaalias elanud eestlanna kirjeldab oma eluteed ja arengut talle oluliste inimeste ja sundmuste kaudu. Siinsed lood on moeldud igale uudishimulikule Itaalia-huvilisele. «Kirjutan inimestest, kes on mind kattpidi Itaalia kultuuri juhtinud ning seal orienteeruda aidanud. Ainsaks valikukriteeriumiks oli voime anda uks touge, et lukata ule selle piiri, kus loppeb valismaalaseks olemine ja algab itaallase maailm, kus muutud vaatlejast osavotjaks. Igauks neist valjendab seda Itaaliat, mis turisti perspektiivist vaadates tihti varju jaab, aga see koosneb lugudest monikord ilusatest, monikord kohutavatest mis avavad selle maa hinge paremini kui miski muu.»


Valgust tabatud Valgust tabatud

Автор: Artur Erich

Год издания: 

Romaan kasitleb nelja oe ja nende perekondade kirjut elusaatust moodunud sajandi kuuekumnendatel aastatel, kuhu ulatuvad ikka veel minevikumojud ning kunagiste kannatuste varjud. Kohanemine noukogude okupatsiooniga ning muutunud vaartushinnangutega laheb raskelt, Eesti Wabariik pusib koigil veel selgelt meeles…


Sugisvalgus Sugisvalgus

Автор: Erik Tohvri

Год издания: 

Metsadetaguse Harinomme kula elanikes tekitab elevust teade, et ammu maha jaetud ja varemetes Laanehaua metsavahikoht on saanud endale uue omaniku – senise ehitajaametiga lopparved teinud linnamees Sander Karm hakkab endale vanaduspaeviks kodu ehitama. Tegusa uksikuks jaanud mehe vastu hakkavad koigepealt huvi tundma Harinomme jutukad naised, Sander Karmi erakuelu saab aga hoopis uue suuna parast tutvumist temast palju noorema Liisiga, kes mehele tema ammuses liiklusonnetuses hukkunud tutart meenutab.


Pohjavalguse tutar Pohjavalguse tutar

Автор: Jack London

Год издания: 

Lugu kogumikust “Valge mehe tava”


aane-India valgus. Sari aane-India valgus. Sari "Orpheuse Raamatukogu

Автор: Henry S. Whitehead

Год издания: 

USA Neitsisaarte episkopaalkiriku ulemdiakon Henry St. Clair Whitehead (1882–1932) on M. R. Jamesi ja H. P. Lovecrafti korval uks tahtsamaid 20. sajandi alguse ouduskirjanikke. Just tema lisas zanri kaanonisse Kariibi mere saarte lummava ja noidusliku miljoo, Aafrikast neegerorjadega kaasa toodud Guinea Suure Mao kultuse voodoo, zombid jmt. Ouduskirjanduse spetsialist Silver Sara on nende kaante vahele valja valinud kumme Whiteheadi koige eriskummalisemat ning oovatekitavamat jutustust ja luhijuttu, milles kohtame tillukesi saatanlikke olendeid-inimkasvajaid, mustanahaliste kummalisi usutalitusi ja -kombeid, vanale meremaalile vangistatud piinlevat piraati, neegernoia kaest kohutava needuse kaela saavat orjalaeva kaptenit, aga naiteks ka Uus-Inglismaa taiesti lovecraftilikus kolkakulas lapsi roovivaid guule. Whiteheadi moju moodsale oudusele on raske ule hinnata, kuid erinevalt nii paljudest jaljendustest ja tootlustest, kirjeldas ta Kariibi mere saarte folkloori ja voodoo-praktikaid, mida oli pohjalikult tundma oppinud, suure respekti ja moistmisega, justkui oleks see midagi, mis voib pariseltki tema kristliku maailma korval eksisteerida. Kirjaniku tekstides just nii ongi: Laane-India saarte koloniaalkultuuri, harrastemajade ja kirikute anglikaani, katoliku ja luterliku maailma korval eksisteerib nende saarte polismetsades ja dzunglite sudames hoopis teistsugune, Laane-Aafrikast parit kultuur ja religioon oma oovastavate ja joledate kommetega, millest valgel mehel oleks targem eemale hoida. Uks on igatahes kindel – Henry S. Whiteheadist osavamat miljoomeistrit ning autentse Laane-India atmosfaari edasiandjat on voimatu leida.