|
Varise, armas lugeja – uksed avab surnud tudrukute klubi! Tere tulemast onnetu lopuga muinasjuttude maailma! Varu taskuratte, et puhkida hirmuhigi! Jajah, varu taskuratte, sest viha-, naeru- ja nukrusepisarad paasevad lahinal voolama… Neil plikadel juba on, millest raakida. Nad teevad seda uhtaegu tundekullase helluse ja julma otsekohesusega. Nendes lugudes kohtuvad lennukas fantaasia ja verd tarretav elutruudus, sudant pitsitav ang ja vabastav naer, ornus ja rovedus, suutu alandlikkus ja vaaramatult voigas kattemaks. Lugude autor on Gudule, kodanikunimega Anne Duguel, lennuka kujutlusvoimega daam, kes on avaldanud ule kahesaja raamatu nii lastele, noortele kui ka taiskasvanutele. Ta sundis Brusselis 1945. aastal. Pere ainsa lapsena arenes Anne’is juba oige varakult valja poorane lugemis- ja kirjutamishimu. Parast kunstiopinguid Belgias veetis ta viis aastat ajakirjanikuna Lahis-Idas ning jatkas sama tood mitme Prantsuse ajalehe-ajakirja juures. Tema esimene raamat ilmus 1987. aastal ja sestsaadik pole Gudule ilukirjandust jatnud. Esimestest teostest alates on teda saatnud suur lugejamenu ning tema looming on palvinud rohkesti auhindu. Poolrealistliku, poolfantastilisena on see sihtgrupist soltumata usna uhetaoline. Lasteraamatud on muidugi iseasi, kuid piir Gudule’i “noortekate” ja taiskasvanutele moeldud tekstide vahel pole kuigi range. Kui miski viimaseid esimestest eristab, siis vahest poeetilisem keelekasutus ja rohutatud erootilisus. 2008. aastal ilmunud kogumik koondab Gudule’i luhiromaanide paremikku. Получить ссылку |
Surnud hinged
Автор: Nikolai Gogol
Год издания:
Romaani peategelane Pavel Nikolajevits Tsitsikov on ettevotlik tegelane, kes liigub stagneerunud moisnike ja ametnike seas. Paindlik ja pugejalik mees unistab samuti varandusest ja soojast kohast. Pettuste tottu riigiteenistusest tagandatud onnekutil on omaparane rikastumisplaan. Ta reisib mooda Venemaad ja ostab moisnikelt «surnud hingi» – talupoegi, kes on juba elust lahkunud, kuid ei ole veel ametlikult revisjonilehelt maha kantud. Gogoli “Surnud hinged” on poordepunktiks vene kirjandusloos; ta jarelmoju on tohutu suur, aga Gogoli moju ulatub ka maailmakirjandusse ning kestab tanapaevani. “Surnud hinged” pani aluse vene uhiskondlikule romaanile, s.o. sellisele proosa suurvormile, mis ei piirdu huvitavate seikluste voi sentimentaalsete episoodide umberjutustamisega, vaid kus materjal teenib inimelu ja uhiskondliku probleemi kunstikasvatuslikku kujundamist. /Valmar Adams/ 24. veebruaril 1852 poletas kirjanik «Surnud hingede» teise osa markmed, heitis voodisse, keeldus soomast ning suri uheksa paeva hiljem valudes.
Okultismiklubi
Автор: Kersti Kiviruut
Год издания:
“Laheme siis meie ka filmi vaatama,” sonas Viktor taldrikut ornalt enda poole tommates. “Aga teistele voiks raakida, et vaim tuli valja ja …” Lause jai lopetamata, sest taldrik rebis end Viktori sormede alt lahti ning libises akilise hooga lava suunas. […] “Idioot! Miks sa nii tegid? Ma oleksin rabanduse saanud!” Veronikal oli ehmatusest nutt kurgus. “Ma … ma ei teinud midagi … ta ise laks … ausona.” kokutas samavord jahmunud Viktor. Okultismiklubi on inspireeritud Vana-Kuuste kandis aset leidvatest paranahtustest ning Kuuste Q-klubi ulmelistest seiklustest. Raamat on Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja kirjastuse Tanapaev 2008. aasta noorsooromaanivoistlusel aramargitud too.
Mitte paris surnud
Автор: Питер Джеймс
Год издания:
Ool, mil Brian Bishop oma abikaasa tappis, oli ta naisest kuuekumne miili kaugusel ja magas. Voi vahemalt paistab nii komissar Roy Grace?ile, kes kutsutakse uurima voluva seltskonnadaami Katie Bishopi veidrat morva. Peagi hakkab Grace joudma jareldusele, et Bishop on saanud hakkama voimatuna ning viibinud kahes kohas korraga. Kas keegi on varastanud ta identiteedi voi on mees lihtsalt vaga osav valetaja? Kui Grace sukeldub sugavale Bishopite elu pealtnaha respektaabli elu fassaadi taha, saab peagi selgeks, et selles pole koik kaugeltki nii, nagu paistab. Kui ta aga sukeldub pisut liiga sugavale, satub ohtu ka tema enda maailma habras tasakaal.
Surnud mehe jaljed
Автор: Питер Джеймс
Год издания:
Keset 9/11 hommiku traagilisi sundmusi naeb Brightonist paritkrooniline aparduja Ronnie Wilson oma elu suurimat sanssi: kaduda ja luua enduuesti uhes teises riigis. Viis aastat hiljem annavad Brightoni tulvaveetorustleitud naise sailmed inspektor Roy Grace?i uurimisele globaalse haarde ningalgab meeleheitlik voidujooks, et paasta naine, keda kutitakse Brightonitanavail nagu jahilooma.
Palved roovitud tudrukute eest
Автор: Jennifer Clement
Год издания:
Mehhikos on eluliselt tahtis olla inetu voi vahemalt vaga tavalise valimusega tudruk. Ilusad tudrukud roovitakse ara. Mehhikos utlevad emad tihti, et sundis hoopiski poiss. Raamatu peategelane Ladydi Garcia Martinez elab kuuliaukudest rougearmilises Guerreros, halbade uudiste osariigis. Ta elab kulas, kuhu ukski opetaja ei jaa. Ladydi ja ta soprade telekaharidusega emad kaevavad tutarde narkokaupmeeste eest peitmiseks poldudele auke, tudrukute isad on lainud ara ule joe Uhendriikidesse. See on lugu suureks saamisest, mis toimub ka siis, kui lapsepolve ei ole eriti olnudki. Seda pohjusel, et Ladydi ja tema ema teavad liiga hasti, kuidas Mehhikos asjad kaivad. Tihtipeal uletab nende kahe diagnoos maa hadadele tabavuselt, aga eelkoige vaimukuselt ja elujaatavuselt, sadade ajakirjanike, inimoiguslaste ja rahvusvaheliste ekspertide analuusi. Jennifer Clement (1960) on USA paritolu Mehhikos elav luuletaja ja kirjanik, vastne PEN-klubi president. Tema viimane ja seni auhinnatuim romaan „Palved roovitud tudrukute eest“ (Prayers for the Stolen, 2014) joudis paljudesse Euroopa ja Ameerika raamatugallupitesse ning on tolgitud juba enam kui 20 keelde. Ka kirjaniku ametivennad on kinnitanud, et raamatu rolli teadlikkuse tostmisel ja empaatia sisselulitamisel on voimatu ule hinnata. Aarmiselt tapsed, leidlikud ja vaimukad kujundid oitsevad lugejas edasi sama varvikalt nagu raamatus tegelastele nende saatust ette kirjutavad moonipollud ning kirja pandud read suudavad sokeerimisest enamat.
Чтобы скачать книгу, отключите блокировку рекламы. Спасибо!